Bizi Arayın

+90 (530) 230 22 10

Çalışma Saatleri

10:30 - 21:30

İçimizdeki Çocuk ile Temas Etme


İçimizdeki çocuğu anlamak ve ona ihtiyaç duyduğu sevgiyi, şefkati verebiliyor olmak onun sesine kulak kesilmek kendimize öz anlayış öz şefkat geliştirebilme yetisini kazanmak için oldukça önem arz ediyor. 

Gündelik ilişkilerimizde farkında olmaksızın bir diğeri ile yaşadığımız çatışmalar; aslında içimizdeki birtakım şemaların aktive olmasından kaynaklanıyor. Bu şemaları tanıyabilmek kendimizi anlayabilmek için oldukça önemli bir adımdır. 

Önce işe kendimizi anlamakla başlayıp sonrasında kendimizi anlayabildiğimiz gibi; karşımızdaki insanın da içindeki çocuğu görebilir ve onu anlayama çalışabiliriz. içimizdeki çocuklar ile temasa geçebilmek; birbirimizin ihtiyaçlarını anlayabilmek için bizlere imkan sağlar. 

Her birimiz farklı ailelerden, farklı çevresel koşullardan geldik. Farklı yaşantılar dahilinde farklı baş etme stillerini öğrendik. Bilinçdışı şemalar aslında başa çakmakta zorlandığımız olaylar karşısında daha iyi baş edebilmemiz için bilinçdışımız tarafından geliştirildi. Ancak şimdi birer yetişkininiz ve bize yardımcı olduğunu düşündüğümüz şemalar artık bize hizmet etmiyor, yaşamımızda zorluk yaratıyor, yaşamsal işlevselliğimizi ve ilişkilerimizi bozabiliyor. 

İşte bu noktada; farkındalık kazanıp bu şemaların ne zaman aktive olduğunu fark etmekle işe başlayabiliriz. Böylelikle bu şemaları değiştirerek hayatımızı değiştirme sorumluluğunu elimize alabiliriz. 

İçimizdeki incinmiş çocuğu mutlu çocuk haline getirebiliriz. Şairin dediği gibi “İkimiz birden sevinebiliriz, göğe bakalım…” 

Anlam ve Sevgi ile, 

Uzm. Psk. Ebru Özer